PEŞİNATSIZ EV ALMAK

Günümüzde insanların en büyük hayallerinden birisi de kendi evlerine sahip olmalarıdır fakat ev sahibi olmak için yüksek meblağlarda birikiminizin olması gerekmektedir. Böyle büyük çapta birikimlere sahip olmak için de uzun yıllar tasarrufta bulunmak gerekir. Fakat peşinatsız ev almak yoluyla siz de birikimleriniz olmadan kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz. Bu durum için yapmanız gereken ve uymanızın zorunlu olduğu koşullar vardır.

bigkredi

-Birikiminiz olmadan ev sahibi olmanız zor olmakla birlikte imkansız değildir. Öncelikle yapmanız gereken bankalara ev kredisi için başvurmanızdır.

-Bankalardan ev kredisi alabilmek için başka herhangi bir kredi ödemiyor olmanız gerekmektedir. Ayrıca aylık kazancınızın kredi taksitlerinizi ödemeniz için yeterli olması da bir diğer gerekliliktir.

-Bankalar genellikle maksimum daire değerinin yüzde 70’i kadar kredi vermektedir. Geriye kalan yüzde 30’luk dilimi sizin peşin ödemeniz gerekmektedir.

-Yeterli birikiminiz olmadığından peşinatsız ev almak istiyorsanız eğer, başka bir evi ipotek göstererek yüzde 30’luk peşinatı sağlamanız mümkündür.

-Peşinatsız ev almak için bir diğer yol da tanıdık bir emlakcı ya da banka müdürü bulmanızdır. Böylece peşinat bölümünün ödenmesi için farklı yollar bulabilirsiniz.

-Son olarak deneyebileceğiniz bir diğer yol ise evinize değer biçen ekspertizin evinizi daha değerli göstermesidir. Örneğin 200 bin TL değerinde bir evi 250 bin TL değerinde gösterilirse bankadan alacağınız kredi ev sahibi olmanız için yeterli olacaktır. Fakat bu yol oldukça riskli bir yoldur ve kötü sonuçlar doğurabilir.

Leave a Comment